Euroopan avaruusjärjestö ESA tekee historiaa 6. elokuuta, kun suomalaisella teknologialla varustettu Rosetta-luotain asettuu komeetta 67P/Churyumov-Gerasimenkon kiertolaiseksi. Luotain on tuolloin noin 100 kilometrin etäisyydellä pyrstötähden ytimestä.
Ilmatieteen laitos on osallistunut Rosetta-ohjelmassa kuuden eri laitteen suunnitteluun ja valmistamiseen ja on ollut mukana myös tieteellisen havainto-ohjelman valmistelussa. Laitteista tärkeimmät ovat emo-Rosettassa olevat komeetan pölyhiukkasten alkuainekoostumusta mittaava COSIMA sekä komeetan kaasukehän sähköisesti varattuja hiukkasia mittaava ICA. Laskeutuja-alus Philaeen Ilmatieteen laitos on toimittanut tietokonelaitteiston muistiyksikön ja on päävastuussa komeetan vesipitoisuutta mittaavasta PP-laitteistosta, joka osuu ensimmäisenä komeetan pinnalle.
Rosettasta löytyy myös muuta suomalaista teknologiaa. Patria toimitti Rosettan komposiittimateriaalista rakennetun rungon ja sähkövirran jakeluyksiköt.
Lue lisää Rosettasta (Ilmatieteen laitos)
Kuva: ESA