Radioluvat ja taajuusvalvonta

Satelliittijärjestelmien radiolupa

Satelliittijärjestelmien radiolähettimiä ovat satelliiteissa ja satelliittien maa-asemilla olevat radiolähettimet. Niitä käytetään yhteydenpitoon satelliitin ja maa-aseman välillä, satelliitin ohjaamiseen ja hallintaan, satelliitin hyötykuorman datan, esimerkiksi kuvamateriaalin, tuottamiseen sekä välittämiseen satelliitista maahan tai esimerkiksi ohjelmistopäivitysten lataamiseen satelliittiin. Satelliittijärjestelmien radiolähettimiksi luetaan myös GNSS-toistimet.

Satelliittijärjestelmän radiolähettimien käyttöönotto edellyttää kansainvälistä sopimista ja niiden käyttö ja hallussapito on luvanvaraista lukuun ottamatta erikseen luvasta vapautettuja maanpäällisiä päätelaitteita.

Lue lisää satelliittijärjestelmien radioluvista 
 

Maa-asemien radiolupa

Lähettävät maa-asemat

Satelliittijärjestelmien lähettävät maa-asemat tarvitsevat radioluvan silloin, kun ne sijaitsevat Suomen alueella eikä niitä ole erikseen vapautettu luvasta. Maa-aseman taajuuksien käytöstä tulee pääsääntöisesti sopia naapurimaiden kanssa Traficomin toimesta ennen kuin maa-aseman taajuuksille voidaan myöntää radiolupa ja ne voidaan ottaa käyttöön. 

Lue lisää maa-asema- ja tutkatoimintaluvista  
Lue lisää satelliittijärjestelmien maa-asemien radioluvista 


Vastaanottavat maa-asemat

Pelkästään vastaanottoon tarkoitetun maa-aseman käyttöön Suomessa ei tarvita radiolupaa. Vastaanottavien maa-asemien vastaanottoa ei tällöin myöskään suojata muiden radiolähettimien aiheuttamilta häiriöiltä. Vastaanottoon tarkoitetun maa-aseman perustamiseen ja toiminnan harjoittamiseen tarvitaan usein maa-asematoimintalupa.

Lue lisää maa-asema- ja tutkatoimintaluvista 
 

Taajuusvalvonta

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom toimii taajuusvalvontaviranomaisena Suomessa. Mahdollisten radiohäiriöiden ilmetessä avaruustoiminnassa voimme selvittää ja vaikuttaa toimivaltuuksiemme rajoissa häiriön poistamiseksi.

Radiotaajuuksien käyttäjä voi tehdä ilmoituksen radiohäiriöstä verkkolomakkeella.

Satelliittinavigointipalveluiden häiriöt Suomessa