Geodataexperten blev Årets Professor 2025

SpaceFinland
Utgivningsdatum 5.3.2025 8.46
Typ:Nyhet
Heidi Kuusniemi är en flitig positioneringsforskare och förespråkare. (Bild: Vasa universitet/Christoffer Björklund)

Entusiasmen för satellitpositionering har fört Heidi Kuusniemi till intressanta arbetsuppgifter inom produktutveckling och forskning. Professorsförbundets erkännande är enligt henne ett erkännande också för finländsk positioneringskompetens.

Valet till Årets Professor var en glädjefylld överraskning för Heidi Kuusniemi, professor i informationsteknik vid Vasa universitet, som hon till en början inte trodde var sann. Kuusniemi, som är känd som expert på positioneringsteknik och satellitnavigering, är fortfarande något förbryllad över att Professorsförbundet valde just henne till professor 2025.

"Trots att jag har bedrivit forskning och produktutveckling inom rymdteknik och positioneringssystem i över 20 år, har jag dock arbetat som professor vid universitetet bara i några år", tänker hon.

Även om Kuusniemi har företagsbakgrund, har hon inget att skämmas för i sin vetenskapliga förtjänstlista. Utöver arbetet som professor i informationsteknik koordinerar hon Vasa universitets tvärvetenskapliga forskningsplattform Digital Economy och verksamheten vid Kvarkens rymdcenter, är deltidsprofessor i satellitpositionering vid Lantmäteriverkets geodatacentral och har docenter för satellitpositionering vid Tammerfors universitet och Aalto-universitetet. Dessutom är hon ordförande för Nordiska navigationsföreningen samt flitig utgivare och deltagare i samhällsdebatten.
 

Uppskattning av geodata visas i valet

Kuusniemi gläder sig över att valet av Professorsförbundet också synliggjorde finländsk positioneringskompetens. Hon anser att det visar att den vetenskapliga världen anser att geodata är viktig för samhället som helhet.

"Betydelsen av geodata och satellitdata har ökat under de senaste tjugo åren och deras roll accentueras i en sådan tid när störningarna i satellitpositioneringen har ökat", säger hon.

Kuusniemi har undersökt hur störningar i satellitpositioneringen kan bekämpas. Enligt färska forskningsrön verkar små satelliter bli ett sätt att utveckla satellitpositioneringen och göra den ännu mer motståndskraftig mot störningar. Enligt henne är också EU:s eget satellitnavigeringssystem Galileo på många sätt mer avancerat än andra globala satellitnavigeringssystem.


 

Som professor i sitt önskeyrke

Kuusniemi, som föddes på Jakobstad vid Österbottens kust, var från tidig ålder intresserad av teknik. Hon utförde sitt diplomarbete vid Tammerfors tekniska högskola i samarbete med Nokias enhet för produktutveckling inom mobil positionsbestämning vid en tidpunkt då undersökningen om satellitpositionsbestämning bara befann sig i ett tidigt skede. Det öppnade en lång forskningskarriär för henne, som för sex år sedan förde henne tillbaka till Vasa. Att arbeta som professor är på många sätt en uppfyllelse av drömmar.

"Forskning är min passion, men jag gillar också att undervisa. Jag gillar att ta studenterna till forskningen och lära dem grunderna för positionering och satellitdata."

Kuusniemi berättar aktivt om användningen av data från rymden och satelliter också för barn och unga. Hon inspirerar särskilt flickor och kvinnor att delta i teknologin. I de rymdekonomiska projekt vid Vasa universitet som hon leder har kommunikationen spelat en viktig roll, eftersom hon tror att den ökade kunskapen väcker intresse också för positionering och tillhörande teknik.

Denna artikel har publicerats i tidningen Position 28.2.2025.

Text: Johanna Haveri